تاریخ و جامعه جالقمطالب گوناگون

حوادث هولناک در گذر تاریخ

همان گونه که نعمت‌های الهی پایانی ندارند، و از هر نعمت بزرگ، نعمتی بزرگتر می‌توان یافت، همین گونه آفات و بلاها نیز پایانی ندارند، و از هر مصیبت، ممکن است مصیبت بزرگتری یافته شود.
در این مطلب مختصر از کتاب «المدهش» علامه ابن الجوزی رحمه الله به‌اختصار حوادثی نقل خواهد شد که در ازمنۀ گذشته در نقاط مختلف جهان اسلام رخ داده است.
هدف از این نوشته، گذشته از معلومات تاریخی، این است که افرادی که دچار مصیبت و حادثه‌ای باشند با اطلاع از این حوادث توفیق شکر یافته و صبر و آرامش حاصل کنند؛ زیرا فطرت انسان است که با دیدن شخصی که دچار بلای بزرگتری است، توفیق صبر پیدا می‌کند و به آرامش دست می‌یابد.

▪️در سال ۱۸ هجری در زمان خلافت راشدۀ حضرت فاروق اعظم رضی الله عنه قحط سالی بزرگی رخ داد. باد، غباری خاکستر مانند در هوا می‌پراکند، برای همین آن سال «عام الرماده» یعنی سال خاکستر نام گرفت.
جانوران وحشی، بی‌تاب از گرسنگی و تشنگی به انسان‌ها پناه می‌آوردند. در این خشکسالی حضرت فاروق اعظم رضی الله عنه با خود عهد کردند که از روغن و شیر و گوشت استفاده نخواهند کرد تا زمانی که قحطی مرتفع نشود و برای همۀ مردم این غذاها میسر نشود.

▪️در سال ۶۴ هجری در شهر بصره طاعونی شدید رخ داد. زمانی که مادر امیر شهر وفات یافت برای حمل جنازۀ وی چهار نفر هم یافت نمی شد.

▪️در سال ۹۶ هـ باز در بصره، طاعون معروف به «جارف» رخ داد و به سبب آن تنها طی سه روز، هفتادهزار شخص جان سپردند. در همین طاعون هشتاد تن از فرزندان حضرت انس رضی الله عنه وفات یافتند. (ایشان بیش از ۱۰۰ فرزند داشتند).
به سبب طاعون گاه اهل یک خانه باهم وفات می‌کردند و چون به دلیل شمار بالای فوت‌شدگان ، امکان انتقال آنها به قبرستان و دفنشان وجود نداشت، همه را در خانه رها کرده و درِ آن را گل می‌گرفتند.

▪️در سال ۳۳۴هـ چنان قحطی واقع شد که برخی به خوردن جانوران مرده روی آوردند و برخی فرزندان خود را می‌خوردند. چند پاره نان به بهای املاک گرانقیمت خریده می‌شد. حاکم آن دوران «معز الدوله» چند کیسه آرد را به قیمت بیست هزار درهم خرید.

▪️در سال ۲۳۳ در سرزمین شام زلزله‌های پی‌درپیِ شدیدی رخ داد که تا چهل روز ادامه داشت و به سبب آن شهر تاریخی انطاکیه واقع در ترکیۀ کنونی به کلی ویران شد.

▪️در سال ۲۲۶ هجری در شهر تیما (واقع در شمال عربستان) باران و تگرگ شدیدی درگرفت. دانه‌های تگرگ هر یک به اندازۀ تخم مرغ بود. در این حادثه ۳۷۰ شخص کشته شدند و صدایی شنیده می‌شد که می‌گفت: «ارحم عبادک، اعف عن عبادک»؛(بر بندگانت رحم بفرما و آنان را مورد عفو قرار بده). رد پایی عجیبی نیز مشاهده شد که طولش نیم متر و عرضش یک وجب بود و بین دو گام حدود دو متر فاصله داشت. مردم صدا را دنبال کردند. صدا شنیده می‌شد اما شخصی دیده نمی‌شد.

▪️در سال ۲۴۰ بادی از جانب ماوراء النهر وزیدن گرفت و از شهر مرو گرفته تا نیشابور و ری و همدان و حلوان و سامرا و بغداد را در عراق درنوردید و اهالی تمام این شهرها دراثر آن به تب و سرفه و زکام مبتلا شدند و جمع کثیری وفات یافتند.

▪️در همین سال در سرزمین مغرب (مراکش) سیزده روستا از توابع شهر معروف «قیروان» به زمین فرو رفت و از آن همه تنها ۴۲ شخص نجات پیدا کردند که چهره هایشان سیاه شده بود. آنها به شهر قیروان آمدند اما مردم آنها را بیرون راندند و گفتند: شما دچار قهر الهی شده‌اید. حاکم شهر ناچار، بیرون از شهر برای آنها جای اقامت ساخت.

▪️در سال ۲۴۱ جنبشی در ستارگان آسمان مشاهده شد، به طوری که ستارگان و اجرام سماوی مانند لشکر ملخ از شرق به غرب حرکت می‌کردند و این پدیده از غروب خورشید تا طلوع فجر ادامه داشت. چنین چیزی تنها در زمان بعثت رسول اکرم صلی الله علیه وسلم رخ داده بود.

▪️در سال ۲۴۲ هـ در شهر دامغان زلزله ای آمد که به سبب آن ۲۵ هزار نفر کشته شدند.
در همین سال در شهر حلب نیز حادثه‌ای بیمناک رخ داد. در تاریخ ۷ رمضان پرنده‌ای مخصوص که جثه‌اش مقداری از کرکس کوچک‌تر بود بر درختی فرود آمد و چهل بار صدا کرد: « یَا معشر النَّاس اتَّقوا الله، الله الله»؛ (ای مردم، از خدا بترسید، الله الله). این ماجرا تا سه روز ادامه داشت. پانصد نفر که این واقعه را به چشم دیده بودند نزد حاکم گواهی‌شان را درج کردند.

▪️در سال ۴۶۲ گرسنگی و وبا در مصر شدت گرفت به طوری که مردم به خوردن گوشت انسان روی آوردند. گفته می‌شود یکی از وزرای مصر نزد حاکم رفت و سواری‌اش را همان نزدیکی بست. سه نفر سواری را ربودند و ذبح کرده و خوردند. حاکم آن سه نفر را دستگیر کرده و به دار آویخت. صبح هنگام از آن سه، تنها استخوان‌ها باقی مانده بود و گوشتشان را مردم گرسنه خورده‌ بودند!.
نعوذ بالله من الخسف والقحط والوباء والبلاء والزلازل والفتن ونسأل الله العافیه، إنه أرحم الراحمین. (ثمرات الأوراق).

نویسنده : افسانه رخشانی

منبع : وااسلاماه

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن